۵۰۰ سامانه خورشیدی برای مددجویان کمیته امداد خراسان جنوبی نصب می‌شود

۵۰۰ سامانه خورشیدی برای مددجویان کمیته امداد خراسان جنوبی نصب می‌شود

مدیرعامل شرکت توزیع نیروی برق خراسان جنوبی از ایجاد شرایط در راستای نصب پانل‌های خورشیدی برای ۵۰۰ مددجوی کمیته امداد امام خمینی (ره) در استان خبر داد.

 به گزارش خبرگزاری تسنیم از بیرجند، محمدابراهیم شرکا پیش از ظهر امروز در آیین امضای تفاهم‌نامه بین شرکت برق و کمیته امداد خراسان جنوبی اظهار داشت: با امضای این تفاهم‌نامه با همکاری کمیته امداد امام خمینی(ره) استان ضمن ایجاد هماهنگی‌ها و آموزش‌های لازم توسط این شرکت خدمات در زمینه نصب پانل‌های انرژی خورشیدی برای مددجویان این نهاد فراهم می‌شود.

 وی اظهار امیدواری کرد که این طرح با موفقیت در استان اجرا شود و مددجویان کمیته امداد امام(ره) از منافع این طرح استفاده کنند و با توجه به آینده انرژی‌های خورشیدی و خرید تضمینی که وزارت نیرو در این زمینه دارد این مددجویان بتوانند خودکفا شوند و در این راستا نیاز است که همه برای تحقق آن کمک کنند.

 مدیرعامل شرکت توزیع نیروی برق خراسان جنوبی گفت: در راستای اجرای این تفاهم‌نامه تمامی همکاران در شرکت توزیع نیروی برق استان به صورت جدی پیگیر اجرای این طرح هستند تا بتوانیم قدمی در راستای کمک به مددجویان کمیته امداد امام(ره) استان برداریم.

 شرکا تصریح کرد: روستاییان و مددجویان کمیته امداد امام خمینی(ره) استان می‌توانند در صورت داشتن شرایط محیطی و فنی لازم نسبت به نصب این سلول‌های خورشیدی با ظرفیت تولید برق در ظرفیت‌های مشخص اقدام کنند.

 وی بیان کرد: توسعه انرژی‌های نو یکی از رویکردها شرکت توزیع نیروی برق خراسان جنوبی است که در این راستا نیز تاکنون اقدامات مطلوبی از جمله تأمین برق در روستاهای صعب‌العبور، مدارس، مساجد و برخی از ادارات با استفاده از پانل‌های خورشیدی انجام شده است.

 لزوم احداث انرژیهای نو به منظور توسعه پایدار در کشور

 مدیرکل کمیته امداد امام خمینی (ره)خراسان جنوبی نیز در این جلسه اظهار داشت: انسان سه راه برای انتخاب دارد راه نخست انتخابی است که از روی اندیشه باشد که بالاترین انتخاب‌ها است دوم از راه تقلید که آسان‌ترین انتخاب است و سوم از راه تجربه که تلخ‌ترین راه انتخاب است.

 رضا سلم‌آبادی بیان کرد: چون بحث انرژی‌های نو است پس نیاز به اندیشیدن و فکر نو هستیم که این بالاترین راهی است که می‌توانیم به عنوان یک برنامه و ایده مناسب در خراسان جنوبی انتخاب کنیم.

 وی افزود: با توجه به اینکه امروز در دنیا با کاهش سوخت‌های فسیلی روبه‌رو هستیم بنابراین انرژی‌های تجدیدپذیر و نو در سطح جهان ضرورتی است که همه ما باید به سمت آن برویم.

 مدیرکل کمیته امداد امام خمینی(ره) خراسان جنوبی تصریح کرد: اگر سبد انرژی کشورهای مختلف را مشاهده کنیم معمولاً به سمت انرژی‌های نو می‌روند و این به دلیل محدودیت دسترسی آنها به سایر انرژی‌هاست.

 سلم‌آبادی بیان کرد: اگر قرار است به توسعه پایدار در کشور برسیم باز هم نیاز است به سمت انرژی‌های نو قدم برداریم و همچنین اگر به دنبال استمرار، توسعه، رفاه اجتماعی، کیفیت و امنیت جامعه هستیم نیاز است به سمت انرژی‌های نو قدم برداریم.

وی افزود: جلسات توجیهی و هماهنگی در این راستا تاکنون در استان بین معاونان و سایر نهادها برگزار شده است.

 بحث ضمانت‌ها عمده مشکل مددجویان برای خرید و نصب پنل‌های خورشیدی است

 مدیرکل کمیته امداد امام خمینی(ره) خراسان جنوبی تصریح کرد: عمده مشکلی که در زمینه خرید و نصب پنل‌های خورشیدی مددجویان با آن روبه‌رو هستند بحث ضمانت‌ها و تسهیلات معرفی این مدجویان به بانکها است.

 سلم‌آبادی بیان کرد: در این راستا با توجه به عدم امکان ارائه ضمانت‌های بانکی در راستای ارائه تسهیلات از سوی مددجویان نیز نشستی با بانکهای استان داشتیم که در این راستا تضمین خرید برق را به عنوان ضمانت بانکی قبول کنند اما هنوز اقدامی صورت نگرفته است.

 وی افزود: اگر این اتفاق بیفتد هم مشکل مردم برطرف می‌شود و هم مردم تشویق خواهند شد در این زمینه سرمایه‌گذاری کنند.

 مدیرکل کمیته امداد امام خمینی (ره) خراسان جنوبی افزود: در گام اولیه با شناسایی و بررسی مکان تاکنون ۱۴۰۰ نفر از مددجویان کمیته امداد به شرکت برق معرفی شده‌اند که از این تعداد ۵۰۰ نفر بابررسی که توسط شرکت برق انجام شده است مکان‌های آنان مورد تأیید قرار گرفته است.

 نبود پیمانکار بومی مانعی برای اجرای سریع‌تر طرح انرژی‌های نو

 سلم‌آبادی تصریح کرد: امیدواریم با این جلسه هم اندیشی و هم فکری به یک جمع‌بندی برسیم که در اولین فرصت کار را آغاز می‌کنیم تا در کشور جزو استان‌های پیشگام در بحث انرژی‌های نو باشیم.

 وی بیان کرد: موانعی از جمله نبود پیمانکار بومی و ساز و کار شرکت هلدینگ برق در راستای پیمانکار بر سر راه است که امید است این موانع هرچه زودتر برطرف شود و از همین ماه آبان این طرح در استان آغاز شود.

مدیر دفتر برق و انرژی روستایی سازمان انرژی‌های نو ایران نیز اظهار داشت: برای نصب این تجهیزات و خرید تضمینی انرژی برق شرایطی از لحاظ ابنیه فنی مورد نیاز است که باید از سوی مراجع ذی‌صلاح تأیید شود.

 پیمان تقی‌پور بیان کرد: هدف از برگزاری این جلسه برگزاری کارگاه هماهنگی به ویژه برای نمایندگان شرکت توزیع نیروی برق در سراسر استان است که انتظار می‌رود مدیران شرکت توزیع برق و کمیته امداد در خصوص اطلاع‌رسانی و ایجاد بسترهای لازم جهت جذب اعتبارات با تعامل و همکاری بیشتر اقدام و زمینه اجرایی شدن آن را فراهم کنند.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *